21 lutego - Dzień Języka Ojczystego

„Wyimaginowana gżegżółka…” i „wyindywidualizowany indywidualista”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej czytelni uczniowie klas czwartych wzięli udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Po ćwiczeniach ze „Słownikiem Języka Polskiego”, które uzmysłowiły Dzieciom bogactwo języka ojczystego, rozpoczęły się zmagania z łamańcami językowymi.

Najpierw uczniowie wylosowali kartki z trudnymi do wymówienia wyrażeniami lub zdaniami. Potem następowała prezentacja. Zebrani mogli usłyszeć np.: „Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna gwiżdże, a trzecia łzy trze?”, „Matka tka tak, jak tkaczka tka, a tkaczka tka tak jak matka tka!”, „Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie.”, „Przez przemyską pszenicę przeszła przemycona przez przaśną przełęcz przeorysza przedniego zakonu.” lub "Wyindywidualizowany indywidualista wyindywidualizował się z tłumu wyindywidualizowanych indywidualistów”. Wszyscy się dobrze bawili, a po zakończeniu warsztatów zapozowali do wspólnego zdjęcia.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (MotherLanguageDay) został proklamowany w 1999 roku decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz. W 2024 r. był obchodzony po raz 25.." W tym roku temat przewodni to: „Edukacja wielojęzyczna: filar uczenia się i uczenia się międzypokoleniowego”. Obecnie 250 milionów dzieci i młodzieży nadal nie uczęszcza do szkoły a 763 miliony dorosłych nie opanowało podstawowych umiejętności czytania i pisania. Używanie języków ojczystych uczniów do nauki czytania i pisania oraz uczenia się stanowi solidny filar edukacji oraz transferu umiejętności i wiedzy do innych języków. Nauka w języku ojczystym ułatwia zrozumienie i interakcję, a także rozwija krytyczne myślenie. Wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości oraz stymuluje aktywne uczestnictwo."

(za:https://www.unesco.pl/kultura/article/27/21-lutego-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego-3/)

Joanna Fiłończuk, Justyna Iwaniuk, Alina Wardowicz

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa nr 48 im. króla Stefana Batorego w Białymstoku
Przedszkole Samorządowe nr 87 Białymstoku

ul. Magnoliowa 13, 15-669 Białystok
ADRESY EMAIL zsps5@um.bialystok.pl

TELEFONY KONTAKTOWE
Telefon: sekretariat  85 661-51-34
Telefon: portiernia 85 66-16-580
Telefon przedszkole 85 652 - 22 - 84
Telefon: kadry-księgowość 85 661-12-07

obrazek_mol_net.jpg


Powrót na początek strony