Debata pt. „Autyzm – staram się zrozumieć”

26 kwietnia 2023 r. w naszej placówce odbyła się debata pt. „Autyzm – staram się zrozumieć”. Swój głos w dyskusji zabrały specjalistki w zakresie wiedzy o autyzmie, aktywnie działający na szerzenia świadomości w tym temacie: dr Monika Otapowicz, p. Monika Hurcewicz, p. Monika Kożuchowska-Dojlido, p. Wioletta Mocarska, p. Katarzyna Kulesza oraz p. Andrzej Parafiniuk – Konsul Honorowy Republiki Finlandii w Białymstoku. Rozmowie przysłuchiwali się zaproszeni goście: p. Wiesława Ćwiklińska – Dyrektor Departamentu Edukacji, p. Łukasz Prokorym – Przewodniczący Rady Miasta Białystok oraz p. Joanna Misiuk – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta Białystok, którym bliski jest temat wspierania dzieci i młodzieży, dyrekcja oraz grono pedagogiczne szkoły i przedszkola, rodzice, a także inni goście, których zainteresował temat debaty.

Podczas dyskusji zostały poruszone istotne kwestie dotyczące autyzmu: jakie wczesne objawy mogą zaniepokoić rodzica, dlaczego ważna jest diagnoza, gdzie pomoc może uzyskać rodzic, jak wygląda edukacja i rewalidacja dzieci z autyzmem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim ekspertom, którzy podzielili się ze słuchaczami swoją wiedzą oraz doświadczeniem, a jednocześnie w sposób bardzo przystępny i otwarty opowiedzieli o rzeczywistości dziecka i rodzica dziecka w spectrum.

Argumenty oraz wnioski płynące z dyskusji zwiększyły naszą świadomość w temacie autyzmu. Z pewnością sprawią również, iż łatwiej będzie nam zrozumieć, z jakimi trudnościami zmagają się dzieci w spectrum oraz ich rodzice, a także jak możemy im pomóc.