„Piknik pod gruszą" w białostockim Skansenie

23 maja br. uczniowie kl. IV b i  V c wybrali się do Podlaskiego Muzeum Kultury  Ludowej  na ,,Piknik pod gruszą". Dzieci zwiedziły cztery stare chaty (najstarsza pochodzi z pierwszej poł. XIX w.) i zgadywały nazwy sprzętów używanych wtedy  przez chłopów w codziennym życiu. Poznały ówczesne nazwy i  dowiedziały się, do czego służyły m. in. kołhitka, stojanka, trenożka czy tremo.

Spotkały się z też paniami, które opowiedziały im, jak niegdyś zdobiono wnętrza domów, pokazały, na czym polegało przędzenie na kołowrotku, haftowanie czy darcie pierza. Potem w budynku dawnej szkoły, siedząc w ,,zielonych ławkach", patrząc na drewniane piórniki, tekturowe tornistry i niebieskie fartuszki, dzieciaki śpiewająco zdały niełatwy egzamin:) i otrzymały pamiątkowe dyplomy i gruszki. Na zakończenie odbyło się ognisko, na którym upiekliśmy nie tylko kiełbaski...

Wycieczka bardzo się nam udała! Czekamy  już na następną!

Wychowawczynie klas

Barbara Brzezińska i Joanna Sołowianowicz