Poznajemy Podlaskie - wycieczka krajoznawcza

16 czerwca 2023 roku odbyła się wycieczka uczniów Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr. 5 w Białymstoku w ramach projektu “Poznajemy Podlaskie” realizowanego we współpracy z Podlaską Regionalną Organizacją Turystyczną. Dzieci i młodzież odwiedziła m.in. św. Górę Grabarkę - najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce i jedną z najważniejszych atrakcji Województwa Podlaskiego.

Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią miejsca, odwiedzili świątynie znajdujące się na terenie klasztoru oraz źródełko, które zgodnie z tradycją historyczną w 1710 roku ocaliło lokalną społeczność przed epidemią cholery. Następnie wycieczka udała się do Mielnika nad rzeką Bug - dawnego miasta królewskiego Korony Królestwa Polskiego.

Uczniowie odwiedzili górę zamkową gdzie znajdują się ruiny grodziska z XI-XII wieku, jedyną działającą w Polsce kopalnię odkrywkową kredy, a także kładkę edukacyjno-rekreacyjną na Górze Rowskiej.

Wyjazd zakończył się wspólnym posiłkiem w Siemiatyczach i powrotem do Białegostoku.

Za pomoc w organizacji wycieczki dziękujemy p. Iwonie Misiejuk i Joannie Sołowianowicz.